6 MAJA 2012 NIEDZIELA
Miejsce: Zespół pałacowo – parkowy w Zawieprzycach
12.00-orszak powitalny - rozpoczęcie majówki
12.30-scenki rodzajowe z życia szlachty
13.00-pokazy wojskowe: musztra dragońska, pokaz artyleryjski, turniej szabli
13.45-scenki rodzajowe z życia Słowian
14.15-musztra oraz pokaz bojowy wojów
15.00-bitwa - widowisko plenerowe
16.00-pokazy sokolnicze
16.45-pokaz walk samurajów
17.15-turniej bojowy wojów
18.00-rozstrzygnięcie konkursu historycznego
18.30-pokazy fechtunku, gry i zabawy plebejskie
19.00-legenda zawieprzycka
20.00-słowiańskie widowisko plenerowe z pokazami tańca z ogniem
21.00-koncert zespołu ROTTEN BARK
22.00-pokaz lampionów
OFERTA DODATKOWA
MAJÓWKA NA POJEZIERZU ŁĘCZYŃSKO - WŁODAWSKIM
Majówka na Pojezierzu to oferta wyjątkowych spotkań z historią, tradycją i przyrodą Polesia. Kulminacyjnym punktem programu jest Historyczna Majówka w Zawieprzycach, ale atrakcji nie zabraknie od 1 do 5 maja. Już dziś zarezerwuj miejsce i poczuj niezwykłą atmosferę oraz czar Kameralnego Pojezierza.
1 MAJA (wtorek) - dzień otwarty: SŁOWIAŃSKI GRÓD W WÓLCE BIELECKIEJ
Słowiański Gród to ośrodek spotkań z „żywą historią” okresu średniowiecza. Jest to jedyna na Lubelszczyźnie rekonstrukcja wczesnośredniowiecznego grodziska, z obiektami obronnymi, kultowymi i podgrodziem. Wkraczając na teren obiektu przenosimy się w odległe czasy naszych przodków. Dzielni wojowie, piękne białogłowy, ciekawe pokazy oraz gry i zabawy historyczne to atrakcje, którym nie oprze się żadne dziecko.
Godziny zwiedzania: 12.00 – 21.00
W programie: zwiedzanie z przewodnikiem obiektów obronnych i kultowych, pokazy walki i uzbrojenia, wykonywania dawnych rzemiosł, tańce i taniec z ogniem, inscenizacje z życia Słowian, degustacja kuchni wczesnośredniowiecznej. Główne punkty programu: 14.00 - widowisko plenerowe „Jare Święto” (obrzędy związane z zaślubinami i powitaniem wiosny, bitwa o gród), 20. 20 - widowisko plenerowe z pokazem tańca z ogniem poświęcone Swarogowi i Jarowitowi.
Cena: wstęp wolny.
Rezerwacja miejsc:
Słowiański Gród, Wólka Bielecka 7, 21-020 Milejów
tel. 693191808, info@horodyszcze.lbn.pl, http://www.horodyszcze.lbn.pl
2, 4 MAJA (środa, piątek) - dzień otwarty: MUZEUM REGIONALNE W ŁĘCZNEJ
Łęczna to brama na Pojezierze Łęczyńsko – Włodawskie. Miasto z trzema rynkami, słynące niegdyś z wielkich międzynarodowych jarmarków, na które przybywali kupcy ze wszystkich stron świata. Z wielokulturowym dziedzictwem Łęcznej i regionu spotkacie się w łęczyńskiej synagodze, uznawanej za jedną z piękniejszych w naszym kraju. Znajdujące się tu obecnie muzeum posiada jeden z największych na Lubelszczyźnie zbiorów pamiątek kultury żydowskiej oraz ekspozycje dotyczące dziejów miasta. Wizyta w muzeum to wspaniała lekcja historii „kresów wschodnich”.
W dniach 2, 4, 5 maja 2012 r. Muzeum czynne w godz. 9.00 – 16.00. Bilety wstępu: normalny – 5,50 zł/ osoba, ulgowy – 4,50 zł/ osoba. Usługa przewodnicka – 35 zł/ grupa, lekcja muzealna – 40 zł/ grupa. W sobotę (5 maja) wstęp bezpłatny.
Oferta specjalna zwiedzania zorganizowanego dla turystów indywidualnych w dniach 2, 4 maja:
Godziny zwiedzania: Grupa I: 9.30 – 11.30, Grupa II: godz. od 12.30 –14.30
W programie: ”Wspomnienie łęczyńskiego sztetl” – prezentacja multimedialna, pokaz wybranych judaików ze zbiorów muzeum, połączony ze zwiedzaniem stałej ekspozycji pt. „Bramy czasu”. Żydowskie zabytki sakralne i obrzędowe, wprowadzającej zwiedzających w fascynujący świat żydowskich świąt oraz zwiedzanie pozostałych wystaw muzealnych.
Cena oferty specjalnej: bilet wstępu do muzeum 4,50 zł/ osoba + 40 zł/ opłata za ww. lekcję muzealną oraz zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem od całej grupy.
Rezerwacja miejsc:
Muzeum Regionalne w Łęcznej, ul. Bożnicza 17, 21-010 Łęczna
tel. 81 752 08 69, e-mail: synagoga@zamek-lublin.pl
3-4 MAJA (czwartek, piątek) - dzień otwarty: POLESKI PARK NARODOWY
Poleski Park Narodowy to prawdziwy skarb Pojezierza, obszar chroniony w skali światowej. Pomimo niewielkich rozmiarów zdumiewa swym bogactwem przyrodniczym. Na Polesiu znajdują się największe po biebrzańskich bagna i torfowiska. Wraz z płytkimi, dzikimi jeziorami i karłowatymi lasami tworzą one krajobraz charakterystyczny dla syberyjskiej tundry i lasotundry. Obszar ten stanowi raj dla ptactwa wodnego, żółwi błotnych, bobrów i łosi. Małych i dużych odkrywców tajemnic natury z pewnością zaciekawi spacer po ścieżkach przyrodniczych, gdzie można spotkać mięsożerne rosiczki, jadowitego ssaka rzęsorka rzeczka, a także najmniejszą kwitnącą roślinę w Europie – wolfię bezkorzeniową.
W programie: zwiedzanie z przewodnikiem wybranych obiektów na terenie Poleskiego Parku Narodowego (przewodnik gratis). Oferta dotyczy turystów indywidualnych.
Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny Poleskiego Parku Narodowego w Starym Załuczu.
W Muzeum PPN można zapoznać się z geografią, historią, etnografią i przyrodą Polesia. Obok znajduje się przeznaczona dla najmłodszych gości parku ścieżka „Żółwik”, na której w niewielkim oczku wodnym mieszkają żółwie błotne. Zapraszamy też na przyrodniczy interaktywny plac zabaw: układanie leśnych łamigłówek, granie na leśnych cymbałach, skakanie w dal razem z myszą, żabą, pasikonikiem, zającem i lisem, kręcenie kołem wodnym i odgadywanie zagadek.
Godziny zwiedzania: Grupa I: początek zwiedzania godz. 10.00, Grupa II: początek zwiedzania godz. 12.00. Czas zwiedzania: 1 h.
Zbiórka: przy Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym Poleskiego Parku Narodowego w Starym Załuczu (5 km od Urszulina)
Ścieżka dydaktyczna „Spławy” – długość trasy około 9 km
Na trasie: naturalne łąki kośne, spacer po kładce przez las bagienny, wejście na torfowisko przejściowe, podziwianie panoramy jez. Łukie z pomostu pływającego.
Godziny zwiedzania: Grupa I: początek zwiedzania godz. 11.00, Grupa II: początek zwiedzania godz. 13.00. Czas zwiedzania 3 h.
Zbiórka: przy Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym Poleskiego Parku Narodowego w Starym Załuczu (5 km od Urszulina)
Ścieżka dydaktyczna „Dąb Dominik” – długość trasy około 2,5 km
Na trasie: spacer przez grąd grabowo-dębowy, pomnikowy dąb „Dominik”, oglądanie efektów pracy leśników, zapoznanie z budową lasu bagiennego, wejście na torfowisko przejściowe– spacer po kładce, podziwianie panoramy jez. Moszne z pomostu widokowego, oglądanie zarośli łozowych.
Godziny zwiedzania: Grupa I: początek zwiedzania godz. 10.00, Grupa II: początek zwiedzania godz. 12.00. Czas zwiedzania: 2 h.
Zbiórka: parking w miejscowości Łomnica na początku ścieżki „Dąb Dominik”
Cena: Muzeum PPN/ ścieżka przyrodnicza: bilet normalny - 6,00 zł, ulgowy – 3,00 zł,
Rezerwacja miejsc:
Poleski Park Narodowy. ul. Lubelska 3 a, 22-234 Urszulin
tel. 82/ 571 30 71 w. 44 , http://www.poleskipn.pl
5 MAJA (sobota) - spływ kajakowy: NADWIEPRZAŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY
Nadwieprzański Park Krajobrazowy w okolicach Łęcznej uznawany jest za jeden z najpiękniejszych krajobrazowo zakątków Lubelszczyzny. Rzeka płynie tu wśród stromych zboczy, na tle malowniczych łąk i pól. Miłośników aktywnego wypoczynku zapraszamy na spływ kajakowy na liczącej ok. 19 km (4 h) trasie Łęczna – Zawieprzyce. W Zawieprzycach, wszyscy zainteresowani w godz. 10.00 – 18.00 będą mogli skorzystać z dodatkowej bezpłatnej oferty: zwiedzanie lamusa, kaplicy, zespołu pałacowo – parkowego z przewodnikiem, gry i zabawy integracyjne (park linowy, disc golf).
Godziny spływu: 11.00 – 15.00
Zbiórka: Łęczna, ul. Krasnystawska - most drogowy
Cena: 20 zł/ osoba
Rezerwacja miejsc:
Sternik – spływy kajakowe, Bystrzejowice Pierwsze 7, 21-050 Piaski
tel. 512 085 136, http://www.kajakisternik.pl
6 MAJA (niedziela) - MAJÓWKA HISTORYCZNA W ZAWIEPRZYCACH
Zamkowe wzgórze w Zawieprzycach to miejsce zachwycające swym pięknym położeniem i tajemniczością. Co roku wypełnia się gwarem wojów i rycerzy, hukiem armat, szczękiem oręża. Podczas Historycznej Majówki odbywają się widowiska plenerowe, pokazy rzemiosła i walk, którym towarzyszą kameralne koncerty muzyczne i pokazy tańca z ogniem.
Dodatkowe atrakcje: wioska historyczna - obóz wojskowy, pokazy rzemiosła, gry i zabawy dla dzieci, degustacje potraw kuchni staropolskiej i wikińskiej; historyczny plac zabaw dla dzieci; zwiedzanie wzgórza zamkowego z przewodnikiem; konkurs historyczny.
Cena: wstęp wolny
Zespół pałacowo – parkowy w Zawieprzycach, 21-077 Spiczyn